
Ako je na tom vaša domácnosť?
EU už dlhé roky bojuje proti vysokým energiám v nehnuteľnostiach. Pred niekoľkými rokmi sa pri výstavbe ani len nepozrelo na energetickú náročnosť. Vykurovacie zariadenie v podobe starých plynových či elektrických kotlov boli samozrejmosťou. Málo ľudí sa zaoberalo myšlienkou, akú spotrebu má kotol, ktorý si do domácnosti zvolili. Hlavným kritériom vždy bola cena zariadenia. V dnešnej dobe sa karta otáča. Ide najmä o legislatívu, ktorá určuje novostavbám vytvárať nízko nákladové domácnosti. Do novostavieb sa preto dnes vyberajú zariadenia, nie podľa pôvodnej investície ale podľa spotreby.
Vyššie investície napríklad na tepelné čerpadlo či rekuperáciu však majú jednu veľkú výhodu. Je to návratnosť peňazí, ktorú vám zabezpečí nízka spotreba takýchto zariadení. Najmä pri tepelnom čerpadle je 30% elektrickej energie využívaných na chod domácnosti. Až 70% tepelné čerpadlo berie z prírodných zdrojov ako napríklad vzduch či voda. Práve preto je spotreba novostavieb minimálna a mesačné náklady sú o desiatky percent nižšie ako v prípade starších nehnuteľností. Ak vás čaká kolaudácia či stavba Novostavby, dôležitý je energetický certifikát. Energetický certifikát budov je doklad, ktorý je pre Novostavby mimoriadne dôležitý.
V energetickom certifikáte je zohľadnená spotreba energie a technológie, v ktorej sa nehnuteľnosti nachádzajú. Ide najmä o energetický certifikát ku kolaudácii, ktorý budete musieť doložiť na základe vyhodnotenia energetickej triedy nehnuteľnosti. Pre novostavby je v dnešnej dobe podmienkou dosiahnuť maximálnu energetickú triedu A0, ktorú práve energetickým certifikátom môžete pri kolaudácii zohľadniť. Najčastejšie sa v dnešnej dobe využívajú práve energetické certifikáty ku kolaudácii, ktoré si dnešná doba vyžaduje. No veľmi obľúbeným riešením sú takisto energetické certifikáty pre staršie nehnuteľnosti, ktoré vám môžu pomôcť spotrebu vo vašej staršie nehnuteľnosti zefektívniť.